Корисничко упутство за излиставање софтвера
РЕПУБЛИКА СРБИЈА
МИНИСТАРСТВО ФИНАНСИЈА И ПРИВРЕДЕ
ПОРЕСКА УПРАВА - Централа
Сектор за информационе и комуникационе технологије
Одељење за контролу легалности софтвера
КОРИСНИЧКО УПУТСТВО
за коришћење програма за излиставање софтвера на рачунарима
1.Увод
Основни циљ Пореске управе је да пореске обвезнике и грађане уведе у легалне токове поштовања права интелектуалне својине на рачунарске програме и базе података, да помогне развоју и уређењу тржишта продаје и неговању здравог предузетничког духа на поштовању ових права, а што ће повољно утицати на развој ИТ индустрије, домаће и нове економије, отварању нових радних места и створити предуслове за улазак Србије у Европску унију и приступ Светској трговинској организацији.
Пореска управа радећи на подизању јавне свести у овој проблематици, као вид превентиве за унапређење сузбијања кршења ових права интелектуалне својине, поред осталог, омогућила је пореским обвезницима и грађанима да могу сами извршити контролу инсталираног софтвера на рачунарима путем софтвера за излиставање којег препоручујемо, будући да у данашње време је скоро немогуће избећи контакт са овом проблематиком у практичном животу.
Корисничко упутство представља неопходан приручник свим корисницима у циљу самоконтроле и контроле инсталираног софтвера на рачунарима.
2.Рад са програмом за контролу инсталираног софтвера
Програм за контролу је портабилан и не врши никакву инсталацију, нити уписује било какве податке на контролисани рачунар. Покреће се стартовањем апликације „SMA“ (извршног фајла SMA.еxe - слика бр.1).
слика бр.1
Приликом пократања програма на екрану појављује се прозор са три опције
(слика бр.2) :
- „Accept“-прихватање услова коришћења и покретање програма
- „View“ -проказ уговора о лиценцирању
- „Cancel“-излазак из програма
Слика бр. 2
Одабиром опције „Accept“ отвара се програм у чијем десном делу се већ налази списак инсталираног софтвера са контролисаног рачунара док су у левом делу празна поља која је потребно попунити са називом пореског обвезника, Сектором као и местом односно седиштем обвезника (слика бр.3).
Слика бр. 3
Попуњавањем свих неопходних података приступа се креирању извештаја кликом миша на „Kreiraj Report“, након чега се добија обавештење да је извештај креиран и он се може отворити потврђивањем на тастер „ОК“ (слика бр.4).
Слика бр. 4
Креиран извештај изгледа као на следећој слици бр.5 и аутоматски се снима у фолдеру „Reports“ који програм сам прави при првом стартовању (слика бр. 6).
Слика бр. 5
Извештај се формира у “PDF” формату, а име му се састоји од ознаке “SMR”, датума и времена креирања и имена контролисаног рачунара.
Слика бр. 6
Креирањем извештаја је извршена контрола односно утврђена листа инсталираних програма на одабраном рачунару након чега се може приступити контроли следећег рачунара. Софтвер за излиставање ће све направљене извештаје архивирати у фолдер „Reports“.
www.purs.gov.rs Београд 02.08. 2013.год.