Korisničko uputstvo za izlistavanje softvera
REPUBLIKA SRBIJA
MINISTARSTVO FINANSIJA I PRIVREDE
PORESKA UPRAVA - Centrala
Sektor za informacione i komunikacione tehnologije
Odeljenje za kontrolu legalnosti softvera
KORISNIČKO UPUTSTVO
za korišćenje programa za izlistavanje softvera na računarima
1.Uvod
Osnovni cilj Poreske uprave je da poreske obveznike i građane uvede u legalne tokove poštovanja prava intelektualne svojine na računarske programe i baze podataka, da pomogne razvoju i uređenju tržišta prodaje i negovanju zdravog preduzetničkog duha na poštovanju ovih prava, a što će povoljno uticati na razvoj IT industrije, domaće i nove ekonomije, otvaranju novih radnih mesta i stvoriti preduslove za ulazak Srbije u Evropsku uniju i pristup Svetskoj trgovinskoj organizaciji.
Poreska uprava radeći na podizanju javne svesti u ovoj problematici, kao vid preventive za unapređenje suzbijanja kršenja ovih prava intelektualne svojine, pored ostalog, omogućila je poreskim obveznicima i građanima da mogu sami izvršiti kontrolu instaliranog softvera na računarima putem softvera za izlistavanje kojeg preporučujemo, budući da u današnje vreme je skoro nemoguće izbeći kontakt sa ovom problematikom u praktičnom životu.
Korisničko uputstvo predstavlja neophodan priručnik svim korisnicima u cilju samokontrole i kontrole instaliranog softvera na računarima.
2.Rad sa programom za kontrolu instaliranog softvera
Program za kontrolu je portabilan i ne vrši nikakvu instalaciju, niti upisuje bilo kakve podatke na kontrolisani računar. Pokreće se startovanjem aplikacije „SMA“ (izvršnog fajla SMA.exe - slika br.1).
slika br.1
Prilikom pokratanja programa na ekranu pojavljuje se prozor sa tri opcije
(slika br.2) :
- „Accept“-prihvatanje uslova korišćenja i pokretanje programa
- „View“ -prokaz ugovora o licenciranju
- „Cancel“-izlazak iz programa
Slika br. 2
Odabirom opcije „Accept“ otvara se program u čijem desnom delu se već nalazi spisak instaliranog softvera sa kontrolisanog računara dok su u levom delu prazna polja koja je potrebno popuniti sa nazivom poreskog obveznika, Sektorom kao i mestom odnosno sedištem obveznika (slika br.3).
Slika br. 3
Popunjavanjem svih neophodnih podataka pristupa se kreiranju izveštaja klikom miša na „Kreiraj Report“, nakon čega se dobija obaveštenje da je izveštaj kreiran i on se može otvoriti potvrđivanjem na taster „OK“ (slika br.4).
Slika br. 4
Kreiran izveštaj izgleda kao na sledećoj slici br.5 i automatski se snima u folderu „Reports“ koji program sam pravi pri prvom startovanju (slika br. 6).
Slika br. 5
Izveštaj se formira u “PDF” formatu, a ime mu se sastoji od oznake “SMR”, datuma i vremena kreiranja i imena kontrolisanog računara.
Slika br. 6
Kreiranjem izveštaja je izvršena kontrola odnosno utvrđena lista instaliranih programa na odabranom računaru nakon čega se može pristupiti kontroli sledećeg računara. Softver za izlistavanje će sve napravljene izveštaje arhivirati u folder „Reports“.
www.purs.gov.rs Beograd 02.08. 2013.god.